Blog'a Dön
solar roi18 dk okuma

Güneş Enerjisi Şirketi Karlılığı: Gerçek Birim Ekonomisi

Türkiye'de güneş enerjisi kurulum şirketleri için tam kâr-zarar analizi, başlangıç maliyetleri ve başabaş hesabı.

Akash Hirpara

Yazar

Akash Hirpara

Co-Founder · SurgePV

Rainer Neumann

Editör

Rainer Neumann

Editorial contributor · SurgePV

Yayınlandı: ·Güncellendi:

Türkiye’nin güneş enerjisi sektörü 2023–2024 yıllarında yılda 6–8 GW yeni kapasite ekleyerek hızla büyüdü. Elektrik fiyatları enflasyonu güneş enerjisini ev sahipleri ve işletmeler için zorlayıcı biçimde cazip kılıyor; modül fiyatları ise tarihî düşük seviyelere geriledi.

Ancak “pazar büyüyor” bir iş planı değildir. Kârlı bir güneş enerjisi şirketi ile üç yıl içinde kapanan biri arasındaki fark birim ekonomisine iner: iş başına gelir, iş başına maliyet, satış kapama oranı, müşteri edinme maliyeti ve genel gider yapısı.

Türkiye’de özgün bir zorluk daha var: ekipman (invertör, modül) büyük ölçüde EUR/USD cinsinden fiyatlanır. Kur dalgalanmaları, fiyatı TRY’de sabitlenmiş bir sözleşmede doğrudan marjı aşındırır. Bunu ihmal eden şirketler kâr değil zarar yazar.

Temel Bulgular — Güneş Enerjisi Şirketi Birim Ekonomisi

Net kâr marjı: İyi yönetilen konut kurulum şirketleri için %15–20
Konut işi başına gelir: 270.000–600.000 ₺ (pazara ve sistem boyutuna göre değişir)
Konut işi başına brüt kâr: 85.000–180.000 ₺
Başlangıç maliyetleri: Ölçeğe göre 1.700.000–5.000.000 ₺
Kârlılığa geçiş süresi: Ayda 6+ kurulumda 6–12 ay
Müşteri edinme maliyeti: İmzalanmış sözleşme başına 13.000–40.000 ₺
Kapama oranı (sektör ortalaması): %15–25; profesyonel tekliflerle %25–35’e çıkıyor

Bu rehberde neler bulacaksınız:

  • Güneş enerjisi piyasası fırsatı ve kurulumcu arz açığı
  • Gelir modelleri: konut ve ticari, tek seferlik ve yinelenen gelir
  • Tam maliyet yapısı ve aylık 10 kurulum yapan şirkete ait örnek kâr-zarar tablosu
  • Tasarım ve teklif yazılımının yazılım maliyetlerini doğrudan nasıl düşürdüğü
  • Maliyet tahminleriyle eksiksiz başlangıç kontrol listesi

Bölüm 1: Güneş Enerjisi Piyasası Fırsatı

Piyasa Büyüklüğü ve Büyümesi

Türkiye, YEKA ihaleleri ve çatı tipi lisanssız üretim teşvikleriyle güneş kapasitesini hızla artırmaktadır. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı 2030’a kadar 52,9 GW güneş kapasitesi hedefliyor; mevcut kurulu güç bu hedefin çok gerisinde kalmaktadır. Bu fark, kurulumcular için somut bir iş hacmine dönüşür: yüzbinlerce konut ve ticari kurulum projesi.

Almanya veya İspanya’dan farklı olarak Türkiye, yüksek elektrik enflasyonu ve kur baskısı altında çalışan müşterilerden oluşan bir pazara sahiptir. Bu durum yatırım getirisini hızlandırır ve talebi güçlü tutar.

Kurulumcu Arz Açığı

Nitelikli kurulumcular proje hacminin gerisinde kalmaktadır. Yüksek talep dönemlerinde randevu süreleri 6–10 haftaya çıkabilmektedir.

Bu arz açığı yeni girişimciler için olumludur:

  • Fiyat baskısı ılımlıdır. Müşteriler her zaman beş teklif toplayamaz.
  • Müşteri akışı güçlüdür. Kıt pazarlarda referanslar ve gelen sorular daha kolay gelir.
  • Marjlar dayanıklıdır. Kurulumcular az olduğunda indirim yapma zorunluluğu azalır.

Şirketler Yine de Neden Kapanır?

Elverişli koşullara karşın güneş enerjisi kurulum şirketleri kapanmaya devam etmektedir. En yaygın nedenler piyasayla ilgili değildir:

  • Düşük fiyatlı teklifler. Yeni girenler iş kazanmak için fiyat kırar, ardından marjın genel giderleri karşılamadığını fark eder.
  • Kötü nakit akışı yönetimi. Güneş enerjisi projeleri malzeme için peşin ödeme, müşteriden geç tahsilat gerektirir. Boşluğu kapatamayan şirketler nakit tüketir.
  • Yüksek müşteri edinme maliyeti. Lead başına 50.000–70.000 ₺ harcayıp %15 kapama oranıyla çalışmak, müşteri başına 330.000–470.000 ₺ maliyet anlamına gelir. Bu, 400.000 ₺’lik bir işteki marjı silip atar.
  • Hatalı teklifler. Saha koşullarıyla örtüşmeyen tasarımlar değişiklik emirlerine, gecikmelere ve marj erozyonuna yol açar.
  • Kur riski yönetilmez. EUR/USD bazlı ekipman maliyetleri sözleşme fiyatlamasına yansıtılmaz ve proje zarar eder.

Hayatta kalan şirketler, başından itibaren birim ekonomilerini kontrol edenlerdir.


Bölüm 2: Gelir Modeli — Konut ve Ticari

Konut Geliri

Konut güneş enerjisi, çoğu yeni kurulumcunun başladığı segmenttir. Daha düşük sermaye gereksinimleri, daha basit ruhsat süreçleri ve daha kısa satış döngüleri erişimi kolaylaştırır.

Gelir Bileşeni Tipik Aralık Notlar
Sistem fiyatı (6–10 kWp) 270.000–500.000 ₺ Pazara, panel kademesine ve montaj karmaşıklığına göre değişir
Batarya eklentisi (5–10 kWh) 135.000–270.000 ₺ Bağlanma oranı artıyor: konut işlerinin %30–50’si depolama içeriyor
Şarj istasyonu eklentisi 27.000–50.000 ₺ Büyüyen çapraz satış fırsatı
İzleme/servis sözleşmesi 3.000–7.000 ₺/yıl Yinelenen gelir, %20–30 benimseme oranı
Konut işi başına ortalama gelir 340.000–600.000 ₺ Depolama bağlanma oranıyla birlikte

Batarya bağlanma oranı konut işi başına gelirdeki tek en büyük değişkendir. Satışların %40’ında depolama satan bir şirket, %15’te satan birine kıyasla neredeyse sıfır ek satış maliyetiyle müşteri başına çok daha yüksek gelir elde eder.

Ticari Gelir

Ticari projeler (50–500 kWp) iş başına daha yüksek gelir sunar; ancak daha fazla işletme sermayesi, daha uzun satış döngüleri ve özel teknik kapasite gerektirir.

Gelir Bileşeni Tipik Aralık Notlar
Sistem fiyatı (50–200 kWp) 1.350.000–6.700.000 ₺ Kurulu kWp başına 27.000–36.700 ₺
Bakım ve işletme sözleşmesi (yıllık) 50.000–170.000 ₺/yıl Konut segmentinden daha yüksek benimseme (%50–70)
İzleme platformu 17.000–40.000 ₺/yıl Genellikle bakım ve işletmeyle paketlenir
Ticari iş başına ortalama gelir 2.000.000–5.000.000 ₺ Sistem boyutuna göre yüksek değişkenlik

Konut ve Ticari Karşılaştırması

Faktör Konut Ticari
İş başına gelir 340.000–600.000 ₺ 2.000.000–5.000.000 ₺
Brüt marj %30–40 %20–30
Satış döngüsü 2–6 hafta 2–6 ay
Gereken işletme sermayesi Düşük–orta Yüksek
Müşteri edinme maliyeti 13.000–40.000 ₺ 67.000–270.000 ₺
Teknik karmaşıklık Düşük–orta Orta–yüksek
Tekrar iş Düşük (tek çatı) Orta (portföy sahipleri)
Yinelenen gelir potansiyeli Düşük Orta–yüksek (bakım ve işletme)

En kârlı kurulumcular her iki segmentte de çalışır: nakit akışı istikrarı için konut hacmi, daha yüksek mutlak marj için ticari projeler.

Yinelenen Gelir: Bakım, İşletme ve İzleme

Kurduğunuz her sistem 20–25 yıl boyunca potansiyel bakım ve işletme müşterisidir.

Konut sistemi başına yılda 5.000 ₺ ve %25 benimseme oranıyla, yılda 100 sistem kuran bir şirket her kohort için 125.000 ₺/yıl yinelenen gelir inşa eder. Beş yılın ardından yalnızca bakım ve işletmeden yılda 625.000 ₺ yinelenen gelir elde eder — %60–70 brüt marjla.


Bölüm 3: Maliyet Yapısı — Tam Kâr-Zarar Dökümü

Paranın nereye gittiğini anlamak, ne kadar geldiğini bilmekten daha önemlidir.

Satılan Malların Maliyeti (SMM): Gelirin %50–60’ı

SMM, tek bir kurulumu gerçekleştirmeye doğrudan bağlı her şeyi kapsar:

Maliyet Kategorisi Gelirin %’si İş Başına (340.000 ₺ iş) Notlar
Modüller %20–25 68.000–85.000 ₺ Emtia fiyatı, toplu indirimler mümkün; EUR cinsinden fiyatlandırılır
İnvertör %8–12 27.000–40.000 ₺ String ve mikro invertör maliyeti farklılaşır; EUR/USD bazlı
Montaj sistemi %5–8 17.000–27.000 ₺ Çatı tipi karmaşıklığı etkiler
BOS (kablo, konnektör vb.) %3–5 10.000–17.000 ₺ Genellikle eksik tahmin edilir
Batarya (varsa) %15–20 50.000–68.000 ₺ Yalnızca depolama içeren işlerde
Taşeron işçilik %10–15 34.000–50.000 ₺ Şirket içi ekip kullanılmıyorsa
Toplam SMM %50–60 170.000–204.000 ₺

Modül tedarik fiyatı ve işçilik verimliliği SMM’nin iki büyük kaldıracıdır. Distribütörlerle yıllık hacim anlaşmaları donanımda %5–10 tasarruf sağlar. Optimize edilmiş ekip çizelgeleme iş başına işçiliği %10–20 düşürür.

Kur riski notu: invertörler ve modüller EUR veya USD cinsinden faturalansa da müşteriye TRY teklif verebilirsiniz. Sözleşmede kur koruma maddesi yoksa lira değer kaybı SMM’yi otomatik olarak artırır.

Satış ve Pazarlama: Gelirin %8–12’si

Maliyet Kategorisi Gelirin %’si Aylık Maliyet Notlar
Dijital reklamcılık %3–5 67.000–170.000 ₺ Google Ads, sosyal medya
Satış personeli ücreti %3–5 100.000–170.000 ₺ Taban + prim yapısı
CRM ve satış araçları %0,5–1 7.000–17.000 ₺ Teklif yazılımı, CRM
Etkinlikler ve yerel pazarlama %1–2 17.000–50.000 ₺ Fuarlar, yerel sponsorluklar
Toplam satış ve pazarlama %8–12 191.000–407.000 ₺

Müşteri edinme maliyeti (MEK), imzalanmış konut sözleşmesi başına 13.000–40.000 ₺ arasında değişir ve müşteri kaynağına göre büyük farklılık gösterir:

Müşteri Kaynağı Lead Başına Maliyet Kapama Oranı Efektif MEK
Referanslar 0–1.700 ₺ %25–35 0–7.000 ₺
Organik gelen trafik (SEO/web sitesi) 1.000–2.700 ₺ %20–30 3.400–13.500 ₺
Google Ads 2.700–6.700 ₺ %10–20 13.500–67.000 ₺
Lead toplayıcılar 1.700–5.000 ₺ %5–15 11.300–100.000 ₺
Kapıdan kapıya 3.400–8.400 ₺ %8–15 23.300–105.000 ₺

En düşük MEK’e sahip şirketler referans programlarına, organik içeriğe ve kapama oranlarını artıran profesyonel tekliflere yatırım yapar. %30 kapama oranıyla çalışan bir şirket, %15’te çalışana göre müşteri başına yarı kadar harcar. Güneş enerjisi kurulumcuları için pazarlama rehberimize bakın.

İşçilik: Gelirin %15–20’si

Rol Aylık Maliyet Notlar
Kurulum ekibi (2 kişi) 200.000–300.000 ₺ Ekip başına tam yüklü maliyet; asgari ücret artışları izlenmeli
Proje müdürü / baş elektrikçi 135.000–200.000 ₺ Kalite ve uyumluluk gözetimi
Tasarımcı / mühendis 120.000–170.000 ₺ Sistem tasarımı ve ruhsat (ya da otomatik)
İdari / ofis desteği 85.000–120.000 ₺ Çizelge, tedarik, fatura

Aylık 10 konut kurulumu yapan bir şirket için yaklaşık 1,5–2 kurulum ekibi, bir proje müdürü ve bir tasarımcı gerekir. Toplam işçilik maliyeti: aylık 540.000–790.000 ₺.

Türkiye’de asgari ücret yılda iki kez güncellenir. Sabit ücret maliyetlerinizi buna göre modelleyin.

Genel Giderler: Gelirin %5–10’u

Kategori Aylık Maliyet Notlar
Ofis / depo kirası 34.000–100.000 ₺ Konuma bağlı; İstanbul’da daha yüksek
Araç maliyetleri 50.000–100.000 ₺ Kiralama, yakıt, 2–3 araç sigortası
Sigorta (sorumluluk, iş kazası, mesleki) 17.000–40.000 ₺ Kapsama ve sözleşme hacmine göre değişir
Muhasebe ve hukuk 17.000–34.000 ₺ Aylık defter tutma + yıllık beyanlar
Yazılım (tasarım, CRM, muhasebe) 10.000–27.000 ₺ Kullanıcı başına lisans
Çeşitli 10.000–17.000 ₺ Sarf malzemeleri, eğitim
Toplam genel gider 138.000–318.000 ₺

Yazılım: Gelirin %1–2’si

Yazılım maliyetleri mutlak değerde küçük olmakla birlikte kârlılık üzerinde orantısız bir etki yaratır. Güneş enerjisi tasarım yazılımı kapama oranlarını, tasarım doğruluğunu, teklif kalitesini ve ruhsat hızını etkiler — güneş enerjisi birim ekonomisinde en yüksek kaldıraçlı değişkenler bunlardır.

Yazılım Kategorisi Aylık Maliyet Etki Alanı
Güneş enerjisi tasarımı ve simülasyonu 3.400–10.000 ₺ Tasarım doğruluğu, teklif kalitesi
CRM 1.700–5.000 ₺ Lead yönetimi, boru hattı görünürlüğü
Teklif oluşturma 1.700–6.700 ₺ Kapama oranları, satış hızı
Muhasebe 1.000–2.700 ₺ Finansal yönetim
Proje yönetimi 1.000–3.400 ₺ Ekip çizelgeleme, iş takibi
Toplam yazılım 8.800–27.800 ₺

Aylık 3.400.000 ₺ gelire karşı 17.000 ₺ yazılım maliyeti, gelirin %0,5’idir. Kapama oranını %15’ten %25’e çıkarır ve tasarım hatalarını %80 azaltırsa yatırım getirisi birkaç yüz kattır.

Örnek Kâr-Zarar Tablosu: Aylık 10 Konut Kurulumu

Aylık ortalama 400.000 ₺ bilet ile 10 konut işi yapan güneş enerjisi kurulum şirketine ait tam aylık kâr-zarar tablosu:

Kalem Aylık (₺) Gelirin %’si
Gelir 4.000.000 %100
Modüller 900.000 %22,5
İnvertörler 400.000 %10,0
Montaj ve BOS 360.000 %9,0
Kurulum işçiliği (taşeron) 480.000 %12,0
Toplam SMM 2.140.000 %53,5
Brüt Kâr 1.860.000 %46,5
Satış ekibi ücreti 160.000 %4,0
Dijital pazarlama 120.000 %3,0
Diğer pazarlama 40.000 %1,0
Toplam Satış ve Pazarlama 320.000 %8,0
Tasarımcı / mühendis 150.000 %3,8
Proje müdürü 170.000 %4,2
İdari 100.000 %2,5
Toplam İşçilik (kurulum dışı) 420.000 %10,5
Ofis ve depo 67.000 %1,7
Araçlar 84.000 %2,1
Sigorta 34.000 %0,8
Yazılım 17.000 %0,4
Muhasebe ve hukuk 25.000 %0,6
Çeşitli 14.000 %0,3
Toplam Genel Gider 241.000 %6,0
Toplam Faaliyet Giderleri 981.000 %24,5
Net Faaliyet Kârı 879.000 %22,0
Vergiler (yaklaşık %22 kurumlar vergisi) 193.000 %4,8
Vergi Sonrası Net Kâr 686.000 %17,2

Aylık 10 iş ve 400.000 ₺ ortalama gelirde bu şirket yaklaşık 686.000 ₺ aylık net kâr, yani yıllık yaklaşık 8.200.000 ₺ üretir. Ortalama bileti 500.000 ₺’ye çıkarmak (daha fazla batarya sistemi satarak), aynı maliyet tabanında yıllık net kârı 11.500.000 ₺’ye taşır.

Pro İpucu

Kârlılığı iyileştirmenin en hızlı yolu daha fazla iş kazanmak değildir. Batarya bağlanma oranıyla iş başına geliri artırmak ve tasarım otomasyonuyla iş başına maliyeti düşürmektir. Batarya bağlanma oranını %20’den %45’e taşıyan ve tasarım süresini 3 saatten 45 dakikaya indiren bir şirket, tek bir ek sistem satmadan net marjını 3–5 puan iyileştirir.


Bölüm 4: Yazılım Yazılım Maliyetlerini Nasıl Düşürür?

Yazılım maliyetleri — donanım olmayan her şey — toplam konut güneş enerjisi sistemi maliyetinin %40–60’ını oluşturur. Tasarım işçiliği, satış süresi, ruhsat, müşteri edinme ve proje yönetimini kapsar.

Tasarım Süresi Tasarrufu

Genel CAD araçları kullanarak manuel güneş sistemi tasarımı, konut projesi başına 2–4 saat alır: çatı ölçümü, panel yerleşimi, string boyutlandırma, gölge analizi ve üretim simülasyonu. 150.000 ₺/aylık maliyet ve 10 proje ile tasarım işçiliği iş başına 15.000 ₺ tutar.

3D modelleme, panel yerleşimi ve gölge analizini otomatikleştiren güneş enerjisi tasarım yazılımıyla tasarım süresi 30–60 dakikaya düşer. İş başına tasarım işçiliği 2.500–5.000 ₺’ye iner. Bu, iş başına 10.000–12.500 ₺ tasarruf demektir. Yıllık 120 kurulumda, yalnızca tasarım işçiliğinden 1.200.000–1.500.000 ₺ tasarruf elde edilir.

Teklif Kalitesi ve Kapama Oranları

Kapama oranları doğrudan teklif kalitesiyle ilişkilidir:

Teklif Türü Tipik Kapama Oranı 100 Leadden Gelir
Temel e-posta fiyatı (yalnızca fiyat + kWp) %10–15 3.400.000–5.100.000 ₺
Standart teklif (tasarım + tasarruf) %15–22 5.100.000–7.500.000 ₺
Profesyonel teklif (3D görselleştirme, finansal analiz, duyarlılık) %25–35 8.500.000–11.900.000 ₺

Temel fiyat teklifle profesyonel teklif arasındaki fark, 100 lead başına 3.400.000–6.800.000 ₺ gelirdir.

Doğru finansal projeksiyonlarla markalı ve ayrıntılı teklifler oluşturan güneş enerjisi teklif yazılımı kapama oranlarını artırır ve temsilcilerin her teklif için harcadığı süreyi azaltır.

Otomatik Malzeme Listesi ve Tedarik Doğruluğu

Manuel malzeme listesi oluşturma hataya açıktır. Eksik bileşenler, yanlış miktarlar ve hatalı teknik özellikler tedarik yeniden çalışmasına ve kurulum gecikmelerine neden olur.

Tek bir malzeme listesi hatası — yanlış invertör modeli, eksik MC4 konnektörler veya yanlış kablo uzunlukları — 7.000–17.000 ₺ yeniden çalışma artı yarım günlük ekip gecikmesine yol açar. Yıllık 120 kurulumda %10 hata oranıyla bile 12 iş yeniden çalışma maliyeti doğurur: 84.000–204.000 ₺. Otomatik malzeme listesi bunu ortadan kaldırır.

Yazılımın Kârlılığa Toplam Etkisi

İyileştirme Alanı Yıllık Tasarruf/Gelir Artışı Nasıl
Tasarım süresi azaltımı 1.200.000–1.500.000 ₺ 3 saatten 45 dakikaya düşüş
Kapama oranı iyileşmesi 1.700.000–3.400.000+ ₺ Daha iyi teklifler, 10+ puan artış
Malzeme listesi doğruluğu 84.000–204.000 ₺ Manuel hataları ortadan kaldırma
Azalan değişiklik emirleri 170.000–400.000 ₺ Doğru tasarımlar saha koşullarıyla örtüşür
Daha hızlı ruhsat 100.000–270.000 ₺ Otomatik uyumluluk belgeleri
Toplam yıllık etki 3.254.000–5.774.000 ₺

Yıllık 100.000–270.000 ₺ yazılım maliyetine karşı yatırım getirisi 12x–57x’dir. Yazılım, herhangi bir güneş enerjisi şirketinin kâr-zarar tablosundaki en yüksek yatırım getirili kalemdir.

SurgePV ile Yazılım Maliyetlerinizi %40 Azaltın

3D tasarımdan finansal tekliflere, otomatik malzeme listesine kadar SurgePV marjınızı aşındıran her adımı hızlandırır. Gerçek bir projede görün.

Demo Rezervasyonu Yapın

Taahhüt gerektirmez · 20 dakika · Canlı proje demosu


Bölüm 5: Başlangıç Kontrol Listesi — Güneş Enerjisi Kurulum Şirketi Kurmak

Hukuki, finansal, operasyonel, pazarlama ve teknoloji alanlarında maliyet tahminleriyle eksiksiz başlangıç kontrol listesi:

1. Lisans ve Hukuki Kurulum

Kalem Maliyet Tahmini Süre Notlar
Şirket tescili 7.000–17.000 ₺ 1–2 hafta Şahıs şirketi, limited şirket veya anonim şirket
Elektrik müteahhitlik belgesi 34.000–170.000 ₺ 4–12 hafta Lisanssız GES için EPDK başvurusu dahil
Güneş enerjisine özel sertifikalar 17.000–67.000 ₺ 2–6 hafta Bağlantı anlaşmaları, şebeke protokolleri
İnşaat/çatı izni (yapı ruhsatı) 10.000–34.000 ₺ 2–8 hafta Belediyeye ve yükleme tipine bağlı
Hukuki kurulum (sözleşmeler, genel şartlar) 50.000–100.000 ₺ 2–4 hafta Müşteri sözleşmeleri, taşeron anlaşmaları
Toplam lisans ve hukuki 118.000–388.000 ₺

Önemli Bilgi

Türkiye’de lisanssız güneş enerjisi sistemleri 1 MW’a kadar kurulabilir. Bağlantı başvurusu ilgili dağıtım şirketine (TEDAŞ, BEDAŞ, AYEDAŞ vb.) yapılır. Konut sistemleri için sınır genellikle abonelik gücünün iki katıyla sınırlandırılmıştır. Bütçe oluşturmadan önce hedef pazarınıza ait güncel EPDK mevzuatını inceleyin.

2. Sigorta

Kapsam Türü Yıllık Maliyet Neden Gerekli
Genel sorumluluk 67.000–170.000 ₺ Mülk hasarı ve bedensel yaralanma
Mesleki sorumluluk 34.000–100.000 ₺ Tasarım hataları ve tavsiyeler
İş kazası sigortası 67.000–170.000 ₺ Zorunlu
Ticari araç 34.000–84.000 ₺ İş araçları için
Alet ve ekipman 17.000–34.000 ₺ Hırsızlık ve hasar
Toplam sigorta 219.000–558.000 ₺

Yetersiz sigortalanmayın. Tek bir çatı kazası veya kablo hatasından kaynaklanan yangın, yetersiz sigortalı bir şirketi iflas ettirebilir. Baştan tam kapsamlı sigorta için bütçe ayırın.

3. Ekipman ve Araçlar

Kalem Maliyet Tahmini Notlar
İş aracı (kamyonet/panelvan) 500.000–1.200.000 ₺ İkinci el başlangıç için uygundur; çatı rayı ve güvenli depolama gerekir
El ve elektrikli aletler 100.000–170.000 ₺ Matkap, kramp aleti, multimetre, tork anahtarı
Güvenlik ekipmanı 50.000–100.000 ₺ Paraşüt tipi emniyet kemeri, baret, KKD, düşme önleme
Merdiven ve iskele 34.000–84.000 ₺ Konut çatıları için erişim ekipmanı
Test ekipmanı 50.000–100.000 ₺ IV eğrisi izleyici, yalıtım test cihazı, termal kamera
Toplam ekipman 734.000–1.654.000 ₺

4. İlk İşe Alımlar

Aylık 4–8 konut kurulumu yapan bir startup için:

Rol İşe Alım Zamanı Aylık Maliyet Notlar
Baş kurulumcu / elektrikçi 1. gün 120.000–170.000 ₺ Elektrik yeterliliği belgesi zorunlu
Kurulum yardımcısı 1. gün 85.000–120.000 ₺ İş yerinde yetişebilir; asgari ücret baz
Tasarımcı (yarı zamanlı) 1–3. ay 50.000–85.000 ₺ Ya da otomatik tasarım yazılımı kullan
Satış temsilcisi 2–4. ay 85.000–135.000 ₺ Taban + prim yapısı
İdari / muhasebe 3–6. ay 50.000–85.000 ₺ Başlangıçta yarı zamanlı

Temel başlangıç kararı: tam zamanlı tasarımcı işe almak (8–12 proje için aylık 120.000–170.000 ₺) mı, yoksa satış ekibinizin tasarımı halletmesine olanak tanıyan güneş enerjisi tasarım yazılımına (aylık 3.400–10.000 ₺) yatırım yapmak mı? Yazılım yolu birinci günden itibaren aylık 110.000–160.000 ₺ tasarruf sağlar.

5. Yazılım Yığını

Araç Aylık Maliyet Amaç
Güneş enerjisi tasarımı ve teklifleri 3.400–10.000 ₺ Sistem tasarımı, simülasyon, teklif oluşturma
CRM 1.000–3.400 ₺ Lead takibi, boru hattı yönetimi
Muhasebe 700–1.700 ₺ Fatura, gider, KDV uyumu
Proje yönetimi 500–1.700 ₺ İş çizelgeleme, ekip yönetimi
İletişim 340–1.000 ₺ E-posta, telefon sistemi
Toplam yazılım 5.940–17.800 ₺

SurgePV’e entegre üretim ve finansal araç, tasarım, simülasyon, finansal analiz ve teklif oluşturmayı tek platformda yönetir. Bu konsolidasyon toplam yazılım maliyetini düşürür ve araçlar arası veri aktarımını ortadan kaldırır.

Toplam Başlangıç Maliyeti Özeti

Kategori Yalın Başlangıç Tam Hizmet Lansmanı
Lisans ve hukuki 118.000 ₺ 388.000 ₺
Sigorta (ilk yıl) 219.000 ₺ 558.000 ₺
Ekipman ve araçlar 734.000 ₺ 1.654.000 ₺
İşletme sermayesi (3 ay) 500.000 ₺ 1.500.000 ₺
Pazarlama lansmanı 170.000 ₺ 500.000 ₺
Yazılım kurulumu 17.000 ₺ 50.000 ₺
Toplam 1.758.000 ₺ 4.650.000 ₺

Yalın bir konut başlangıcı yaklaşık 1.800.000 ₺ altında başlayabilir. Tam hizmet operasyonu 4.700.000 ₺’ye yaklaşır. Bu rakamlar tek kurulum ekibini varsayar ve ofis alanını dışarıda tutar.

Başabaş Zaman Çizelgesi

Aylık sabit maliyet 400.000–500.000 ₺ ve iş başına brüt kâr 85.000–170.000 ₺ iken:

Aylık Kurulum Sayısı Aylık Brüt Kâr Aylık Sabit Maliyet Aylık Net Kâr
2 170.000–340.000 ₺ 400.000–500.000 ₺ -230.000 ile -60.000 ₺
4 340.000–680.000 ₺ 400.000–500.000 ₺ 0 ile 180.000 ₺
6 510.000–1.020.000 ₺ 430.000–530.000 ₺ 80.000 ile 490.000 ₺
8 680.000–1.360.000 ₺ 470.000–570.000 ₺ 210.000 ile 790.000 ₺
10 850.000–1.700.000 ₺ 500.000–600.000 ₺ 350.000 ile 1.100.000 ₺

Çoğu startup, aylık 4–5 kurulumda başabaş noktasına ulaşır. Güçlü referans ağlarına sahip arz açığı olan pazarlarda bu üç ila altı ay içinde gerçekleşir.

Pro İpucu

İlk 10 kurulumunuz en önemli pazarlama varlığınızdır. Olağanüstü kalite sunun, her projeyi fotoğraflayarak belgeleyin ve son fatura gelmeden önce yorum ve referans isteyin. Referans leadsler %25–35 kapama oranıyla gelir ve neredeyse hiçbir maliyeti yoktur. Bu erken itibar yıllarca bileşik faiz gibi büyür.

Müşteri boru hattınızı oluşturmaya yönelik ayrıntılı stratejiler için güneş enerjisi satış dönüşümü ve güneş enerjisi işletme büyüme stratejileri rehberlerimize bakın. Daha fazla iş kapatmaya yardımcı finansman teklifleri yapılandırmak için güneş enerjisi finansman seçenekleri rehberi sayfamızı inceleyin.

Pro İpucu

Farklı kurulum hacimleri, ortalama bilet boyutları ve genel gider yapıları için başabaş zaman çizelgelerini modellemek üzere ücretsiz Yatırım Getirisi ve Geri Ödeme Hesaplayıcımızı kullanın.

Daha Fazla Okuma

Operasyonları ölçeklendirme, ekipleri yönetme ve sürdürülebilir bir güneş enerjisi şirketi kurma rehberleri için Güneş Enerjisi İşletmesi merkezimizi keşfedin.


Sıkça Sorulan Sorular

Güneş enerjisi kurulumcusu kurulum başına ne kadar kâr eder?

Konut tipi kurulumda net kâr, 270.000–600.000 ₺ iş gelirinde %15–20 net marj varsayımıyla tipik olarak 40.000–120.000 ₺ arasındadır. Ticari projeler daha yüksek mutlak kâr (175.000–850.000 ₺ iş başına) üretir; ancak genellikle daha dar yüzde marjları (%10–15) taşır. En büyük kârlılık kaldıracı yazılım maliyeti verimliliğidir: otomatik tasarım ve güneş enerjisi teklif yazılımı kullanan şirketler yalnızca tasarım işçiliğinde iş başına 10.000–12.500 ₺ tasarruf eder.

Güneş enerjisi kurulum şirketi kurmak ne kadar maliyetlidir?

Konut kurulumlarına odaklanan yalın bir startup için lisans, sigorta, bir iş aracı, temel ekipman, başlangıç pazarlama ve üç aylık işletme sermayesi kapsanarak yaklaşık 1.800.000–2.700.000 ₺ gerekir. Tam hizmet operasyonu 4.000.000–6.700.000 ₺’den başlar.

En yaygın hata işletme sermayesini hafife almaktır. Müşteriden para gelmeden önce malzeme bedelini siz ödersiniz. Nakit rezervlerinizde en az üç aylık işletme gideri bulundurun.

2026’da güneş enerjisi şirketi kurmak hâlâ kârlı mı?

Evet. Türkiye’deki güneş enerjisi talebi güçlü büyümesini sürdürüyor; modül maliyetleri tarihî düşük seviyelerde ve enerji fiyatı enflasyonu müşteri yatırım getirisini son derece cazip kılıyor. EUR/USD cinsinden fiyatlanan ekipmanın yarattığı kur riski marjları baskı altına alabilir; ancak bunu sözleşmelerinize yansıtabilirsiniz. Temel kârlılık sürücüsü operasyonel verimlilik. Güneş enerjisi tasarım yazılımıyla yazılım maliyetlerini kontrol eden, üretim ve finansal araçtan doğru teklifler üreten ve ruhsat süreçlerini optimize eden şirketler marjda sürekli olarak ortalamanın üzerinde performans gösterir.

Başabaş noktasına ulaşmak için aylık kaç kurulum gerekir?

Aylık sabit maliyeti 400.000–500.000 ₺ ve iş başına brüt kârı 85.000–170.000 ₺ olan küçük bir konut kurulum şirketi başabaş için ayda 4–5 kurulum yapmalıdır. 8–10 kurulumda kârlılık anlamlı hale gelir: aylık 210.000–790.000 ₺ net kâr. Yeni şirketlerin çoğu, %20 üzerinde kapama oranıyla düzenli lead akışı sağlanırsa altı ila on iki ay içinde başabaş noktasına ulaşır.

About the Contributors

Author
Akash Hirpara
Akash Hirpara

Co-Founder · SurgePV

Akash Hirpara is identified by SurgePV as a company co-founder. His SurgePV author page lists only role information that can be tied to the public profile below; education, certifications, project totals, financial results, speaking engagements, and media appearances are not asserted without retained evidence.

Editor
Rainer Neumann
Rainer Neumann

Editorial contributor · SurgePV

Rainer Neumann is credited as an editorial contributor on SurgePV content. This profile does not assert engineering credentials, project totals, software-testing experience, education, speaking engagements, or media citations because independent verification evidence is not retained in the publication record.

güneş enerjisi şirketi karlılığıkurulum işletme maliyetleribrüt kâr marjınakit akışıgüneş enerjisi startup

Güneş enerjisi ipuçları doğrudan gelen kutunuza

2.000'den fazla güneş enerjisi profesyoneline katılın. Haftada bir e-posta — spam yok.

Spam yok · İstediğiniz zaman abonelikten çıkın

Choose which optional technologies SurgePV may use. Essential storage remains active for security and requested features.